داستان نمایشگاه بین المللی اصفهان

ایمان بازیگران
با تغییر مسیر رودخانه زاینده رود در محل پل شهرستان جهت انتقال آب به تسویه خانه جزیره ای در کنار تاریخی ترین پل اصفهان یعنی پل شهرستان شکل گرفت که محلی برای رویدادهای بزرگ شد. اولین بار در دوره دفاع مقدس لشکر ۱۴ امام حسین ع مانوری از جنگ را در آن به اجرا گذاشت که بسیار مورد استقبال مزدم قرار گرفت گویی همه ظرفیت های شکل گیری یک اجتماع بزرگ مهیا سده بود. آغاز این حرکت با برپایی یک سیر بزرگ شروع شد. سیرک، سازه ای بزرگ از پوش را به سبک سیرک های بین المللی برپا کرد و فضایی با نشاط را برای مردم اصفهان ایجاد نمود.
چه کسی فکرش را میکرد چادری که به مدت دو ماه پذیرای علاقه مندان و مشتاقان سیرک ایران و ایتالیا و دوستداران آن بود بعد از مدت کوتاهی تبدیل به یکی از مهمترین مراکز اقتصادی کشور شود ؟ و بیش از ده سال محل برپایی نمایشگاههای داخلی و بین المللی در مرکز کشور بشود ؟چادری که از اول اصلا قرار نبود اینجا بماند.
نمایشگاه اصفهان در آن روزها هیچ کدام از امکانات و پتانسیل های امروز را نداشت. همه اتفاقات اعم از مراسم افتتاحیه، برگزاری نمایشگاه، برنامه ها و همایشهای جنبی، همه و همه در زیر یک سقف و یا بهتر بگویم در زیر یک چادر رخ میداد.
این چادر ایتالیایی هسته اولیه برگزاری رویدادهای تجاری و اقتصادی در استان اصفهان شد و توسعه های بعدی همه در کنار آن اتفاق افتاد.
فکرش را بکنید، حین برگزاری یک نمایشگاه مهم برق قطع بشه و تاریکی محض حاکم بشه و کارکنان وقت نمایشگاه اصفهان با روشن کردن چراغ ماشین و هدایت نور آن به داخل سالن در صدد رفع مشکل برایند.
و یا در اثر باد، باران و طوفان های شدید، قسمتهایی از سقف سالن دچار پارگی و خرابی بشه و بارها و بارها تعمیر بشه تا بتونه روی پا بایسته.
بله اینها بخشی از فراز و نشیبهای یک راه پر پیچ و خم برای رسیدن به وضع مطلوب هست.
چادر ایتالیایی بعد از ادا کردن دین خود به مردم ایران جای خودش رو به سازه فلزی نمایشگاهی داد تا شرایط برگزاری نمایشگاه روز به روز بهتر از گذشته بشه.
در سالهای بعد توسعه سالنهای نمایشگاه ادامه پیدا کرد تا به وضع فعلی برسد.
این در حالی است که محل فعلی نمایشگاههای اصفهان نیز در حال سپری کردن آخرین روزهای عمر خودش هست و شهر گنبدهای فیروزه ای برای افتتاح سایت جدید نمایشگاهی لحظه شماری میکند.
سازه ای که در اولین فاز خود فضایی بالغ بر دوبرابر فضای فعلی را در اختیار فعالین تجاری و صنعتی و رویدادهای اقتصادی خواهد گذاشت.
نمایشگاه اصفهان از آمار ۵ نمایشگاه در دهه ۷۰،به برگزاری ۵۰ عنوان در سال ۱۳۹۸ رسید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *